حجت‌الاسلام والمسلمین سعید کرمی، معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از برگزاری اجلاس روز جهانی مسجد روز ۳۱ مرداد ماه مصادف با روز جهانی مسجد خبر داد و گفت: این اجلاس با حضور ائمه جماعات مساجد برگزار می‌شود.
وی از جمله دیگر برنامه‌های روز جهانی مسجد را برگزاری نمایشگاه «مسجد طراز اسلامی» در ۵۰۰ مسجد استان تهران عنوان کرد و گفت: مساجد محوری در نواحی ۱۰ گانه مساجد تهران میزبان این نمایشگاه هستند.
حجت‌الاسلام کرمی همچنین از تهیه محتواهای ویژه‌ای برای ائمه جماعات سخن گفت و اظهار کرد: ائمه جماعات در سخنرانی‌های خود مردم را با ابعاد مختلف حادثه روز جهانی مسجد و به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی آشنا خواهند کرد.
وی محور همه برنامه‌های روز جهانی مسجد سال جاری را شعار «مسجد محور وحدت امت اسلامی» اعلام کرد و گفت: مستندی با محتوای تخریب مساجد توسط جریان‌های تکفیری تهیه شده که در مساجد استان تهران اکران می‌شود.
حجت‌الاسلام ارباب سلیمانی، رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد با انتقاد عدم توجه جهان اسلام نسبت به روز جهانی مسجد، عنوان کرد: روز جهانی مسجد مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی است.
وی تشریح کرد: چهل و هفت سال پیش یک یهودی با برنامه‌ریزی حساب‌شده‌ای مسجد‌الاقصی را به آتش کشید و بخش‌های مهمی از این مسجد در آتش سوخت و بعد هم محاکمه‌ای تشریفاتی توسط صهیونیست‌ها ترتیب داده و اعلام شد که این فرد دچار اختلال روحی و روانی‌است.
حجت‌الاسلام ارباب سلیمانی با تأکید بر اینکه این مسئله یک جرقه برای شروع یک جریان بود، گفت: پس از این اتفاق مسئله تخریب و به آتش‌ کشیده‌شدن مساجد در فلسطین اشغالی آرام آرام شروع و در طول این مدت بالغ بر هزار و ۲۰۰ مسجد تخریب و یا به آتش کشیده شده است.
وی از تبدیل حدود ۵۰ مسجد به کنیسه در فلسطین اشغالی نیز اشاره کرد و گفت: این حرکت یک حرکت حساب‌شده بود، دشمنان اسلام از صدر اسلام تاکنون از مساجد سیلی خورده‌اند چرا که مساجد یک فضای وحدت، بیداری و پایداری در میان مسلمانان ایجاد می‌کند.
رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور به تداوم تخریب مساجد با روی کار آمدن داعش اشاره و اظهار کرد: داعش مولود صهیونیست‌ها است و آنها هم همین مسیر را دنبال و بیش از ۲۱۰ مسجد و مرکز دینی را در عراق و سوریه تخریب کرده‌اند.