مجموعه هشت جلدی جهان اسلام – جلد پنجم (غرب آفریقا)

در کتاب پنجم  مجموعه هشت جلدی مطالعات جهان اسلام به بررسی موقعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی و… کشورهای اسلامی منطقه غرب آفریقا پرداخته شده است. کتاب فوق با مقدمه ای از تاریخ این منطقه آغاز شده که شامل کشورهای اسلامی ساحل عاج، سنگال، سیرالئون، گینه، گینه بیسائو، مالی و موریتانی می باشد آغاز شده و به اهمیت تاریخی این کشورها در سده های گوناگون پرداخته است.

بر اساس نوشته های این کتاب با نگاهی به تحولات دهه ی اخیر کشورهای غرب آفریقا می توان اذعان نمود که غرب آفریقا از بی ثبات ترین مناطق جهان است. ناآرامی ها و کودتاهای پیاپی، چشم انداز صلح و ثبات و توسعه را در این منطقه کمرنگ نموده است. به علاوه، روند رو به رشد بیماری هایی مانند ایدز، مالاریا، افزایش بی رویه جمعیت، مشکلات توسعه انسانی و ضعف های فنی و مالی کشورهای آفریقای غربی از دیگر عوامل بحران زای این منطقه می باشند، این منطقه علاوه بر دارا بودن منابع نفتی، از مزیت های دیگری به ویژه در حوزه منابع معدنی، کشاورزی، توریسم و غیره برخوردار است. شناخت پتانسیل های موجود و تلاش برای به فعلیت در آوردن آنها توسط کشورهای اسلامی گام بلندی در جهت تقویت، همبستگی و ارتقاء قدرت کشورهای اسلامی و چرخه بین الملل خواهد بود.

جهت دانلود فهرست و مقدمه این کتاب به همراه نسخه الکترونیکی اصل کتاب به ادامه مطلب بروید.

 نویسندگان کتاب در ادامه به اهمیت جایگاه این منطقه نزد قدرت های بین المللی و سرمایه گذاری های کلان آنها بویژه چین و ایالات متحده آمریکا پرداخته اند. بر این مبنا بدلیل نزدیکی این منطقه به آمریکا، تضمین امنیت انرژی و هزینه های حمل و نقل آن آسان تر و ارزان تر از سایر مناطق نفت خیز است. لذا، این منطقه از اهمیت ویژه ای در استراتژی تامین امنیت انرژی ایالات متحده برخوردار است.

کتاب فوق در خلال متن به شکلی موشکافانه به بررسی موقعیت و زوایای متعدد هر یک از کشورها به شکل جداگانه پرداخته، و در آن ضمن اشاره به پیشینه تاریخی آنها، موقعیت جغرافیایی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و دفاعی را با جزئیات به همراه نقشه های رنگی و جداول آماری ارائه داده است. بررسی ساختار حقوقی-سیاسی کشورهای اسلامی غرب آفریقا و مراجع قانونی و ذی صلاح آنها در کنار جایگاه دین و مذهب در این کشورها از جمله مواردی که در کتاب فوق بدان ها پرداخته شده است.

این کتاب پنجمین مجلد از مجموعه هشت جلدی جهان اسلام است که در قطع وزیری و مشتمل بر312 صفحه ، توسط موسسه آینده پژوهی جهان اسلام تهیه و به همت موسسه انتشارات امیر کبیر منتشر گردیده است و از جامعترین اثراتی است که تا کنون به شکلی مدون به مطالعه و بررسی کشور های اسلامی مطابق با استاندارد های روز دانشنامه نویسی جهان و منابع به روز پرداخته است .

مطالعه این اثر میتواند برای محققین ، اندیشمندان و علاقمندان این حوزه در مطالعات جهان اسلام، روابط بین الملل ، علوم سیاسی  و ژئوپلیتیک مفید واقع شود.

جهت مشاهده ویدیو های مراسم رونمایی از مجموعه کتابهای هشت جلدی جهان اسلام اینجا را کلیک کنید.

قیمت نسخه چاپ شده این کتاب 550000 ریال (پنجاه و پنج هزار تومان) میباشد.

قیمت نسخه الکترونیکی این کتاب 80000 ریال (هشت هزار تومان) میباشد.

قیمت مجموعه الکترونیکی هشت جلدی کتب جهان اسلام 550000 ریال (پنجاه و پنج هزار تومان) میباشد.

دانلود فهرست و مقدمه کتاب

دانلود نسخه الکترونیکی اصل کتاب

جهت خرید شماره سریال و رمزگشایی کتابها و راهنمای استفاده اینجا را کلیک کنید.