بیشترین نرخ اعدام در دو دهه گذشته در عربستان سعودی بوده است

به نقل از گاردین، به گفته گروه‌های حقوق بشری ناظر بر مجازات اعدام در سراسر جهان، عربستان سعودی با حداقل 157 اعدام در سال 2015، بیشترین میزان اعدام در دو دهه گذشته را داشته است.

سازمان عفو بین‌الملل در ماه نوامبر اعلام کرد 63 نفر از ابتدای سال به دلیل جرائم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند. این رقم حدود 40 درصد از کل آمار اعدام در سال 2015 بوده است. این آمار در سال 2010  کمتر از 4 درصد برای جرائم مرتبط با مواد مخدر بود.عفو بین‌الملل اعلام کرد عربستان سعودی رکورد  بالاترین سطح اعدام را از سال 1995 که 192 اعدام گزارش شده بود، رقم زده است.در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده است که از 100 زندانی اولی که سال 2015 در عربستان اعدام شدند، 56 تن از آنان بر اساس اختیارات قاضی به اعدام محکوم شدند و نه ارتکاب جرمی که در قوانین اسلامی مجازات مرگ داشته باشد.آدام کولج، محقق دیده‌بان حقوق بشر در امور خاورمیانه می‌گوید که عربستان در سال 2015 درمجموع 158 تن را در مقایسه با 90 تن در سال پیش از آن اعدام کرده است. کاترین هیگام، از فعالان ضد اعدام در سراسر جهان گفته است که سازمان وی اسناد مربوط به اعدام 157 تن را در عربستان در دست دارد. عربستان به‌صورت سالانه لیست اعدامی‌های خود را منتشر نمی‌کند.

نماینده عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماه مارس در دفاع از اقدامات کشورش مدعی شد که مجازات اعدام “تنها برای ارتکاب جرائم فجیع که امنیت را تهدید کند”، اعمال می‌شود.

ازآنجاکه عربستان سعودی بیشتر اعدام‌ها را با گردن زدن و گاهی درملأعام اجرا می‌کند، با گروه تروریستی داعش که به همین روش اعدام می‌کند، مقایسه می‌شود.

عربستان این موضوع را به‌شدت رد می‌کند. در ماه دسامبر، «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان به خبرنگاران در شهر «پاریس» گفت: «گفتن اینکه وهابیت برابر با داعش و برابر با تروریسم است، آسان می باشد اما اظهار نظری غلط است.»

/انتهای خبر/