انستيتو جهان عرب در پاريس

موسسه جهان عرب بنیادی فرهنگی مطالعاتی است که با همکاری دولت فرانسه و بیست‌ودو کشور عربی به‌ویژه 18 عضو اتحادیه عرب ازجمله عربستان سعودی، کویت، الجزایر، لیبی، قطر، سوریه، یمن، مصر و اردن تأسیس شده است. هدف اين مركز معرفي فرهنگ عربي و اسلامي به فرانسويان و تأسیس يك پل فرهنگي ميان تمدن عربي و غربي و توسعه‌ی همکاری‌های فرهنگي و هنري مشترك می‌باشد. طرح تأسیس انستيتو جهان عرب در 1987 رسماً در پاريس پنجم، محله تاريخي پاريس، افتتاح گرديد.

ساخت اين موسسه  در سال 1973 زمان رياست جمهوري والري ژيسكاردستن تصويب و با حمايت فرانسوا ميتران جهت اجراي طرح‌های بزرگ، ساختمان اين موسسه  توسط يك گروه مهندس معمار با طرح تركيبي فرهنگ عربي و غربي ساخته شد و در دسامبر 1987 درهاي اين مركز به روي عموم گشوده شد. این مرکز فراتر از یک موسسه فرهنگی بوده  که در آن به طیف وسیعی از فعالیت‌ها برای اشاعه فرهنگ عرب و بررسی تأثیرات متقابل فرهنگی میان کشورها پرداخته می‌شود.

در کتابخانه‌ی اين مركز نيز بيش از 65000 جلد كتاب به زبان فرانسه و عربي و 1360 عنوان مجله و روزنامه و بيش از 24000 مقاله تحقيقاتي و 60 متد آموزش زبان عربي به همراه كاست و لوح فشرده را در اختيار علاقه‌مندان می‌گذارد. دپارتمان و کلاس‌های تدريس زبان عربي اين انستيتو نيز ازجمله مراكز معتبر براي علاقه‌مندان به فراگيري زبان عربي در پاريس است .

موزه اسلامی وابسته به مؤسسه جهان عرب(IMA) ، پس از دو سال در شهر پاريس، پايتخت فرانسه، به اتمام رسیده است و اين مركز هنر اسلامی به مناسبت بيست‌و‌پنجمين سال تأسيس اين مؤسسه، اسفند سال 1390 افتتاح شد. اين موزه جديد شامل چهار طبقه است كه بيش از شش‌صد اثر مرتبط با فرهنگ و تمدن اسلامی در آن به نمايش درآمده است.

موسسه جهان عرب از معتبرترین مراکز فرهنگی در قلب پاریس می‌باشد که با حمایت و بودجه مستقیم دولت ‌فرانسه اداره می‌شود‌.‌‌ ‌رئیس موسسه جهان عرب توسط رئیس‌جمهور فرانسه و مدیرکل آن توسط سفرای 22 ‌کشور اسلامی برای مدت سه سال انتخاب می‌شوند. جک لانگ ریاست موسسه جهان عرب در پاریس را به عهده دارد.