دکتر صفوی: همایش بین المللی بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام آبان ماه امسال برگزار خواهد شد / نظام سیاسی عربستان سعودی فاقد مشروعیت و دموکراسی است

رئبس موسسه آینده پژوهی جهان اسلام با اعلام خبر برگزاری همایش بین المللی بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام در آبان ماه سال جاری تأکید کرد:

سعودی ها با درک ضعف نظام سیاسی قدرت مطلقه پادشاهی و چالش های درونی طیف شاهزادگان جوان و ماجراجو  و تهدیدهای جمعیتی خودشان از فقر و فلاکت قسمت عمده ای از مردم عربستان، می خواهند فرار به جلو انجام دهند در حالی که ذات نظام سیاسی آنها فاقد مشروعیت و دموکراسی است.

به گزارش روابط عمومی همایش، دکتر سید یحیی صفوی در سخنانی با اشاره به نشست سازمان همکاری اسلامی در ترکیه و روندهای عربستان سعودی در منطقه گفت:

هدف ورود جدی عربستان به بحران های منطقه ای و ایجاد ائتلاف های متعدد، ایفای نقش رهبری در میان کشورهای اسلامی و تقابل با نقش منطقه ای جمهوری اسلامی ایران است که در صدد دعوت کشورهای اسلامی به وحدت و تقویت محور مقاومت اسلامی در منطقه می باشد.

دکتر صفوی تأکید کرد:

دو قطبی نمودن جهان اسلام در پس ائتلاف نظامی به اصطلاح کشورهای اسلامی ضد تروریسم ، خطری بزرگ برای جهان اسلام و تهدیدی برای واگرایی کشورهای اسلامی از ایران است و اهتمام عربستان در ایجاد این ائتلاف، به منظور کاهش فشارهای منطقه ای و بین المللی علیه این کشور به عنوان خاستگاه تروریسم و گروههای افراطی می باشد.

این استاد دانشگاه با تشریح اهداف ژئوپلیتیکی عربستان سعودی در ورود به بحران های منطقه اظهار داشت:

عربستان سعودی تحت تأثیرمدیریت راهبردی آمریکایی ها و صهیونیست ها و با برخورداری از میلیاردها دلار ثروت نفتی، بعد از 5 سال مداخله در سوریه و لبنان و عراق و بحرین با شکست مواجه شده است و می خواهد نقش جدیدی را به نیابت از آمریکایی ها و صهیونیست ها برای مخالفت و رقابت استراتژیک با ایران ایفا نماید؛ ولی سیاستمداران ایران با هوشمندی و خردمندی برتر این نقش و توطئه جدید عربستان را نیز در منطقه خنثی خواهند کرد.

دکتر صفوی با اشاره به نقش مخرب استکبار و صهیونیسم جهانی در منطقه، اقدامات تفرقه افکنانه و جنگ افروزی های برخی از دولت های عربی را توطئه آمریکایی- صهیونیستی علیه قدرت گیری جهان اسلام دانست و در ریشه یابی این توطئه اظهار داشت:

آمریکایی ها پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، برای هژمونی خود در مقیاس جهانی و اینکه بتوانند از نظر اقتصادی، فرهنگی و امنیتی در جهان تسلط پیدا کنند تنها قدرت چالش آفرین فراروی خودشان را قدرت جهان اسلام می دیدند.

وی افزود:

آنها با پذیرش این واقعیت که تفکراتشان دیگر قابلیت الهام بخشی ندارد و تأثیر خود بر افکار عمومی جهانیان را از دست داده اند، با احساس خطر نسبت به تبدیل جهان اسلام به یک قطب بزرگ قدرت جهانی، در پی ایجاد یک اتفاق مهم و بازدارنده برآمدند.

دکتر صفوی با بیان اینکه آمریکایی ها برای پیشگیری از وقوع این تحول بزرگ، طراحی بسیار پیچیده حادثه 11 سپتامبر را با لایه ها و واسطه های چندگانه انجام دادند تصریح کرد:

آنها می خواستند در پی این حادثه ، یک جریان نو برای مبارزه با اسلام سامان دهند و در این راستا با دستاویز قراردادن حادثه 11 سپتامبر، گزاره “اسلام مساوی با تروریسم است” را نزد افکار عمومی انگاره سازی کردند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا حملات تروریستی 11 سپتامبر را ریل گذاری برای لشکرکشی آمریکایی ها و اشغال نظامی افغانستان و عراق و کلید زدن سناریوی خود برای درگیرساختن جهان اسلام با یک بحران بزرگ و پردامنه دانست و گفت:

جهان اسلام با برخورداری از ظرفیت ها و عوامل توانمندسازی همچون موقعیت جغرافیایی ممتاز، برخورداری از 75درصد ذخایر نفت جهان و و 57درصد ذخایرگاز جهان، سیطره بر گذرگاهها و تنگه های عبور اجباری بین المللی نظیر کانال سوئز، تنگه هرمز، باب المندب و همچنین موقعیت ژئوکالچر منحصربفرد، توانایی تبدیل شدن به یک قطب بزرگ قدرت در مقیاس جهانی را داراست.لذا آنها ایجاد بحران و چالش در سطح منطقه ای و فراتر از آن را برای جلوگیری از به کارگیری قدرت جهان اسلام برای آزادی قدس شریف عملیاتی کردند.

این استاد جغرافیای سیاسی، غلبه بر بحران های کنونی جهان اسلام از جمله جنگ های نیابتی و فتنه تروریستی گروهک های تکفیری و سلفی را مهمترین گام  در بی اثر سازی سناریوهای دشمنان اسلام معرفی کرد و افزود:

هدف آمریکایی ها و صهیونیست ها، واگرایی جهان اسلام و تضعیف دولت ها و ملت های مسلمان و به طور مشخص مهار نفوذ انقلاب اسلامی ایران که پرچمدار وحدت و همگرایی در امت اسلامی است می باشد.

دکتر صفوی تصریح کرد:

متأسفانه تحرکات تفرقه افکنانه و سیاست های غیرمسئولانه برخی از کشورهای عربی، جهان اسلام را به سمت یک بحران بزرگ سیاسی و امنیتی پیش می برد.در چنین فضایی همگرایی و اقدام مشترک کشورهای اسلامی برای مقابله با این نقشه شوم یک ضرورت راهبردی است و مردم و نخبگان مذهبی، فرهنگی و سیاسی نقشی تعیین کننده در تشکیل امت واحده اسلامی دارند. بسیار خرسند هستیم که موسسه آینده پژوهی جهان اسلام با باور عمیق نسبت به این مهم، در صدد برگزاری یک همایش بزرگ بین المللی با مشارکت موثر دانشگاه شهید بهشتی است.

دکتر صفوی در ادامه با تشریح اهداف برگزاری این همایش گفت:

این همایش بزرگ در صدد است با شناخت چالش ها و بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام، فهم دقیق و مشترکی از راهکارهای حل آنها را ترسیم کند و در توسعه روابط بین الملل و تولید ادبیات علمی و اجتماعی وحدت و همگرایی امت اسلام تأثیرگذار باشد. ما قصد داریم در این همایش پا از مباحث صرفا علمی فراتر بگذاریم و به واقعیت های منطقه و چالش های ژئوپلیتیکی موجود بپردازیم.

مولف کتاب  برگزیده”وحدت جهان اسلام چشم انداز آینده” با برشماری برخی از بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام افزود:

بحران سوریه از جمله یک نزاع ژئوپلیتیکی میان آمریکا و متحدانش با ایران و  روسیه است. همچنین جنگ عربستان علیه مردم مظلوم و بی دفاع یمن نیز اهداف ژئوپلیتیکی دارد.هم اکنون منطقه جنوب غرب آسیا محل نزاع و رقابت های ژئوپلیتیکی بازیگران فرامنطقه ای شده است و بسیاری از جنگ افروزی ها، ناامنی ها، بحران ها و تحولات دامنه دار منطقه ناشی از همین رقابت هاست.

وی ادامه داد:

برای تنظیم محورهای این همایش تا حد امکان واقع بین بوده ایم و تلاش کردیم محورها را طوری تنظیم کنیم که بُعد نظریه پردازی و آینده پژوهی در مسائل حساس جهان اسلام امکان پذیر شود.

رییس موسسه آینده پژوهی جهان اسلام در تشریح محورهای همایش بین المللی بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام بیان داشت:

نقش دولت ها و بازیگران سیاسی درون منطقه ای جهان اسلام و نقش دولت ها و  بازیگران مداخله گر فرامنطقه ای و همچنین نقش نخبگان مذهبی، سیاسی، فرهنگی به عنوان متغیرهای بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام از جمله محورهای مورد تأکید این همایش است .

وی افزود:

آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات 15 اردیبهشت ماه و زمان نهایی ارسال اصل مقالات 15 مردادماه امسال خواهد بود و از همه محققان، پژوهشگران و اساتید و مسئولان که نسبت به مشکلات و چالش های جهان اسلام احساس تعهد و دغدغه می کنند دعوت می کنیم تا نظرات خودشان را در قالب مقالات علمی و کاربردی از طریق سایت همایش به آدرس http://Conf.iiwfs.com ارسال نمایند.