مرکز تحقیقات و اطلاعات اسلامی

مرکز تحقیقات و اطلاعات اسلامی (IRIC) توسط یک گروه از دانشجویان تحصیل‌کرده در سال 1990 در واشنگتن دی سی تأسیس شد. در مدت کوتاهی این مرکز قادر به ایجاد شبکه‌ای از 40 موسسه مختلف اسلامی در سراسر شمال آمریکا شد و زمینه‌ای را برای همکاری‌های بیشتر فراهم کرد.

از طریق این شبکه، شورای همکاری‌های اسلامی تأسیس شد. این شورا جلسات ماهانه‌ای را در ایالات مختلف برگزار می‌کند و برنامه‌های آموزشی و فرهنگی متعددی برپا می‌کند. مرکز تحقیقات و اطلاعات اسلامی موفق به چاپ مجله دیده بان اسلامی و بولتن هفتگی بوسنی شد. این انتشارات نقش کلیدی را در فراهم کردن اخبار مهم به‌منظور جلوگیری از نسل¬کشی در بوسنی در دهه آخر قرن 20 ایفا می‌کنند.

خلاصه‌ای از فعالیت‌ها و دستاوردهای این مرکز به شرح زیر است:

1.    کلاس‌های هفتگی در موضوع مطالعات اسلامی و توسعه برنامه درسی برای جوانان، بزرگ‌سالان و دانشجویان
2.    همکاری فعالانه با جوامع و مراکز مختلف اسلامی به‌منظور ایجاد یک شبکه از مؤسسات اسلامی
3.    ایجاد همکاری با دانشمندان، نویسندگان، استادان و مراکز تحقیقاتی در ایالات‌متحده آمریکا و کانادا
4.    ارائه پاسخ به انتقادات منتخب و اطلاعات نادرست چاپ‌شده در نشریات مختلف غربی

این مرکز دور دوم از فعالیت‌های خود را در جمهوری اسلامی ایران از سال 1996 به‌عنوان یک سازمان غیردولتی ادامه داد و قادر به جذب محققان و دانشجویان بااستعداد به‌منظور انجام پروژه‌های مربوط به مسائل معاصر جهان اسلام می‌باشد.

فعالیت‌های کنونی این مرکز عبارت‌اند از:

1.    برگزاری کنفرانس ها و سخنرانی‌ها به‌منظور بازتاب نگرش‌های اسلامی خصوصاً پیرامون مسائل معاصر مسلمانان
2.    همکاری با رسانه‌های جمعی به‌منظور معرفی تصویر واقعی اسلام از طریق تولید فیلم و برنامه‌های تلویزیونی
3.    آموزش مسلمانان بااستعداد به‌منظور فعال بودن در پیگیری وظایف مذهبی خود و ترویج فرهنگ اسلامی و مسلمان از طریق دوره‌های مهارتی
4.    روشن گری گروه‌های اقلیتی مسلمان ساکن در غرب به‌منظور دفاع از حقوق خود
5.    شناسایی موضوعات تحقیقاتی مهم در مورد مسائل مختلف اسلامی و اختصاص دانشمندان بااستعداد برای انجام تحقیقات در این حوزه
6.    ایجاد یک شبکه دانشگاهی و پژوهشی در میان مؤسسات آموزشی اسلامی مختلف در سراسر جهان به‌منظور ایجاد یک محتوای برنامه درسی و دوره‌ای برای مدارس اسلامی به زبان انگلیسی
7.    معرفی منابع معتبر اسلامی به دانشمندان و محققان که علاقه خود را در مسائل مختلف اسلامی بیان کنند
8.    همکاری با مؤسسات همکار در زمینه‌های موردعلاقه طرفین
9.    نظارت بر آخرین نشریات، فیلم‌ها و مستندات در غرب پیرامون اسلام و مسلمانان

این مرکز به‌منظور دستیابی به اهداف خود، نوعی همکاری‌های علمی و فرهنگی با مؤسسات و مراکز اسلامی و همین‌طور مراکز دانشگاهی در کشورهای غربی را از طریق دفاتر نمایندگی‌های خود سازمان‌دهی می‌کند.

مرکز تحقیقات و اطلاعات اسلامی بر پایه تجربیات گذشته خود، بسیار علاقه‌مند به شرکت و حمایت از کنفرانس‌های بین‌المللی و داخلی در ادیان تطبیقی، مسائل اسلام معاصر، حقوق اقلیت‌های مسلمان، تعامل بین اسلام و غرب، و غیره است. در این زمینه پروژه‌های تحقیقاتی متعدد در موضوعات مطرح‌شده تعریف شده است.

همکاری در تأسیس و حمایت از مطالعات اسلامی در موسسه آموزش عالی و همکاری‌های بین‌المللی در تولید فیلم‌های مناسب، برنامه‌های تلویزیونی، برنامه‌های صوتی و تصویری و نشر کتاب در حوزه‌های مرتبط در میان سایر فعالیت‌های IRIC هستند.

یکی از اهداف IRIC عضویت در سازمان‌ها و انجمن‌های بین‌المللی به‌منظور ارائه فرصتی برای تعامل بین اسلام و غرب و همچنین شناخت جوامع اسلامی و دفاع از حقوق طبیعی خود است.
این مرکز همچنین علاقه‌مند به تبادل محصولات فرهنگی با سایر افراد و مؤسسات می‌باشد.

چشم‌انداز این مرکز معرفی آموزه‌های اسلامی به پژوهشگران و دانشگاهیان در جهان غرب بر اساس قرآن و سنت پیامبر اکرم (ص) و اهل‌بیت (ع) می‌باشد.