همایش‌ها

موسسه آینده پژوهی جهان اسلام، با تجربه برگزاری دو همایش بین المللی موفق، تلاش کرده است تا به اعتلای علمی کشور کمک شایانی نماید

همایش بین المللی بحران‌های ژئوپلتیک جهان اسلام

در راستای کمک به اعتلای علمی کشور، موسسه در ۲۴ و ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۵، اقدام به برگزاری «همایش بین المللی بحران‌های ژئوپلتیک جهان اسلام» با همکاری دانشگاه شهید بهشتی نمود. بیش از ۶۰ مقالهی برتر ارسالی به این همایش، در قالب یک کتاب دو جلدی منتشر گردید.

همایش-بین-المللی-بحران-های-ژئوپلتیک-جهان-اسلام

عکس از زهرا حسینی

همایش بین المللی
بحران‌های ژئوپلتیک
جهان اسلام

اگر بخواهیم خلاصه دستاوردهای همایش بین المللی بحران‌های ژئوپلیتیکی جهان اسلام که در سال ۱۳۹۵ برگزار شد را ذکر کنیم، می‌توان به ارائه تصویری جامع از بحران‌های ژئوپلیتیک پایه جهان اسلام برای حوزه‌های تصمیم ساز و تصمیم‌گیر کشور، تولید ادبیات علمی برای حوزه دانشگاهی جهت استفاده اساتید، پژوهشگران و دانشجویان و ایجاد فضای گفتگو و تضارب آراء میان اندیشمندان مختلف اشاره کرد. 

نکته بسیار مهم دیگر اینکه بیش از یک هزار برگ سند به دست آمد که تجزیه و تحلیل آن‌ها به نتایج مشخصی از نقاط آسیب و بحران جهان اسلام را نشان می‌داد. یکی از آسیب‌های بسیار مهم شناسایی شده، داشتن اطلاعات غلط نسبت به وضعیت موجود و نگاه اشتباه نسبت به آینده است. داشتن تحلیل‌های غیر صحیح و عدم ارزیابی و تحلیل نتیجه اقدامات سیاسی و نظامی از دیگر نقاط رنج و آسیب در جهان اسلام است. بنابراین نیاز به یک حرکت علمی مکمل احساس می‌شد. اگرچه دلیل اهمیت موضوع، تاکنون کتب و مقالات بسیاری تدوین شده، تحقیقات زیادی انجام شده و نیز همایش‌های متعددی برگزار شده است، اما نقطه اشتراک اکثر این مطالعات، پسینی بودن و فقدان رویکرد آینده ‌پژوهانه است، دینامیک پیچیده منطقه و خلاء وجود تصویری دقیق بر پایه‌ی مطالعات روشمند از آینده‌های محتمل و مطلوب پیش رو، تصمیم سازی و تدوین استراتژی برای آینده را با مشکل مواجه نموده و هزینه تصمیمات کلان را افزایش داده است.

همایش بین‌المللی آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴

با توجه به اهداف موسسه آینده پژوهی جهان اسلام در پیشبرد مطالعات آینده پژوهانه این موسسه در تاریخ ۸ و ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ با همکاری دانشگاه تهران، «همایش بین‌المللی آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴» را برگزار کرد و بر اساس سنت‌ها و روش‌های آینده پژوهانه از یک سو و روندهای اثرگذار فعلی از سوی دیگر، حوزه‌های شش گانه‌ای برای آینده پژوهی جهان اسلام در نظر گرفته شده است.

همایش-بین_المللی-آینده-جهان-اسلام-در-افق-۱۴۱۴

عکس از حسین شهلایی

همایش بین المللی
آینده جهان اسلام
در افق ۱۴۱۴

مجموعه آثار گردآوری شده در حوزه‌های هدف توانستند تصویری نسبتأ روشن از آینده جهان اسلام را به جامعه علمی کشور ارائه کند. موسسه آینده پژوهی جهان اسلام امید دارد با بهره‌گیری از این پژوهش‌ها و تأملات علمی، کشور بتواند در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها راه درست تعامل با جهان اسلام و بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌های آن را به گونه ای بپیماید که بتواند با بیشینه سازی قوت‌های و فرصت‌ها و کمینه سازی ضعف‌ها و تهدیدات، منافع ملی ایران را در بهترین حالت ممکن فراهم سازد و همچنین تقویت همه جانبه جهان اسلام را تأمین سازد.‌

با توجه به چالش‌های فزاینده‌ی پیش روی جهان اسلام، برگزاری همایش‌هایی از این دست در موسسه آینده پژوهی جهان اسلام نیازسنجی شده و در آینده تداوم خواهد داشت.