مجمع اسلامي جهاني لندن

وب سایت: http://www.arafeh.co.uk

مجمع اسلامي جهاني لندن در سال ١٣٩٥ هجري قمري برابر با ١٩٧٤ ميلادي توسط مرحوم آيت الله العظمي حاج سيد محمد رضا موسوي گلپايگاني به منظور نشر فرهنگ اسلام و آشنایي عموم با مذهب اهل بيت عصمت و طهارت (عليهم السلام) و رسيدگي به امور مذهبي و مشکلات ديني مسلمانان به ويژه شيعيان در لندن خريداري و تأسيس گرديد. نياز وافر مسلمانان بريتانيا به خصوص شيعيان و توجه روز افزون مردم اروپا به اسلام انگيزه اين امر مهم بود. مجمع اسلامي جهاني از ديرينه ترين مراکز رسمي اسلامي و شيعي در اروپا است و سي سال است که به ترويج و تبليغ دين مبين اسلام مشغول مي باشد.

فعاليتهاي مجمع داراي سه محور عمده مي باشد:

١- محور اول تـرويج و تبليغ آئين مبين اسـلام و مـذهب شيعه اثنـي عشري مي باشد. در اين راستا مجمع اسلامي از آغاز تأسيس تا کنون با برپائي مراسم ديني و مجالس مذهبي در مناسبت هاي ويژه خدمات ارزشمندي را انجام داده است. اهتمام به برگزاري مجالس در ماه هاي محرم، صفر، رمضان و همچنين در تمام مواليد و وفيات ائمه معصومين (عليهم السلام) از برنامه هاي مهم تبليغي مجمع اسلامي است. در اين مناسبت ها از شخصيتها، دانشمندان و سخنوران فرهيخته دعوت به عمل مي آيد و با زبانهاي فارسي، عربي و انگليسي مباحث مفيد وارزنده اي ارائه مي گردد.

٢-  محور دوم فعاليتهاي آموزشي و تربيتي مي باشد. اين بخش شامل چند قسمت بشرح زير اسـت:

* تشکيل کتابخانة اختصاصي که داراي حدود بيست هزار نسخه از کتابهاي ارزشمند و مصادر اسلامي است و مي تواند نياز محققين و دانشمندان را در زمينه هاي مورد نياز بر طرف سازد به خصوص که آن کتابها به زبانهاي مختلف مي باشد. 

* تشکيل مدرسة قرآن و عترت جهت آموزش قرآن، اصول عقايد، احکام و همچنين آموزش زبان فارسي از جمله فعاليتهاي سودمند مجمع اسلامي است. 

* برپايي کلاسهاي آموزشي مخصوص بانوان به ويژه در ماه مبارک رمضان.

* نشر عناوين و موضوع هاي ديني و اجتماعي و ارسال آنها به مراکز علمي و دانشگاهي از طريق پست الکترونيکي و همچنين پاسخگويي به مسائل ديني و شرعي از برنامه هاي مستمر مجمع اسلامي ميباشد.

* راهنمائي حجاج و زائران خانه خدا از ديگر خدمات فرهنگي ياري رساني به زائران و حجاج بيت الله الحرام است در اين زمينه مجمع اسلامي با ارشاد و راهنمائي زائران از طريق آموزش مناسک حج، چاپ جزوة مناسک و اطلاعات مربوط به حج و عمره، پاسخ به سئوالات و ارائه سائر خدمات توفيق چشمگيري داشته است.

* از فعاليتهاي موثر و مستمر مجمع اسلامي بر پايي نماز جمعه مي باشد که حدود بيش از بيست سال سابقه دارد و مسلمانان از کشورهاي مختلف بـا شور و علاقـه زايـدالوصفي در آن شرکت مي کنند و خطبه ها به زبان هاي فارسي، عربي و انگليسي ايراد مي گردد. قابل ذکر است که خطبه هاي نماز بصورت سلسله بحث با بررسي موضوعات گوناگون ارائه مي گردد و تمام آنها به صورت مکتوب در زبان هاي فارسي و انگليسي و همچنين بصورت ديسک موجود مي باشد.

 * از ثمرات تلاش و کوشش چندين ساله اين نهاد اسلامي مشرف شدن تعداد زيادي به آئين اسلام است که بيش از ١٨٠٠ نفر زن و مرد از مليتهاي مختلف به دين اسلام تشرف پيدا کرده اند. آمار نشان مي دهد که درسالهای اخير سالی ٥٠ نفر به دين مبين اسلام تشرف يافته اند.

٣- محور سوم تلاشهاي مجمع در مسائل اجتماعي و امور خدماتي است که از جمله فعاليتهاي مجمع اسلامي می توان به کمک به بیماران و نیازمندان و حل مشکل مال آنان، حل وفصل امور خانواده، کمک رساني و ياري آسيب ديدگان هنگام رخدادهاي ناگهاني اشاره کرد.

 

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email